VOZ EN K’ICHE’
Voz activa
Voz pasiva
Exemplos:
Activa non marcada:
Xekichap ri alab’om ri mu’saab’
| X-e-ki-chäp | ri | alab’om | ri | mu’sab’ |
| COMPL-3pABS-3pERG-coller | DEM | nenos | DEM | ladinos |
| P = ABS | A = ERG | |||
| = Os ladinos colleron os nenos | ||||
Activa con Axente focalizado:
| Are | ri | alab’om | x-e-ki-chäp | ri | mu’sab’ |
| FOC | DEM | nenos | COMPL-3pABS-3pERG-coller | DEM | ladinos |
| A = ERG | P = ABS | ||||
| = “Son os nenos os que colleron aos ladinos” | |||||
Pasiva (con paciente focalizado):
| Are | ri | alab’om | x-e-chap | k-umal | ri | mu’sab’ |
| FOC | DEM | nenos | COMPL-3pABS-coller\PSV | 3pA-por | DEM | ladinos |
| P = ABS | A (OBL) | |||||
| = “Son os nenos os que foron collidos polos ladinos” | ||||||
Voz antipasiva
Antipasiva de enfoque
Activa:
Kutz’ib’aj jun wuj ri a Kanëk’
| k-ø-u-tz’ib’-aj | jun | wuj | ri | a | Kanëk’ |
| INC-3sABS-3sERG-escribir-TR | un | libro | DEM | CLF | Kanek’ |
| P = ABS | A = ERG | ||||
| = “Kanek escribe un libro” | |||||
Antipasiva de enfoque:
| ri | a | Kanëk’ | k-ø-tz’ib’-än | r-ech | jun | wuj |
| DEM | CLF | Kanek’ | INC-3sABS-escribir-ANTIP | 3sA-REL | un | libro |
| A = ABS | P (OBL) | |||||
| = “É Kanek o que está a escribir (n)un libro” | ||||||
Neste tipo de antipasiva en xeral o verbo concorda só con Axente (A) coa serie absolutivan de prefixos. Pero por riba dese criterio ten prioridade a xerarquía persoal (de topicalidade inherente): 1ª > 2ª > 3ª pl > 3ª sg Se o Paciente (P) é máis alto nesta xerarquía é o que determina a concordancia absolutiva en caso de non ser expresado en forma oblicua [**Exemplos**]
Antipasiva absoluta
Activa:
| k-ø-ki-tik | ixim | ri | w-achib'il |
| INC-3sABS-3pERG-sementar | millo | 1sA-compañeiros | |
| ="Os meus compañeiros sementan millo | |||
Antipasiva:
| k-e-tik-on | ri | w-achib'il |
| INC-3pABS-sementar | 1sA-compañeiros | |
| ="Os meus compañeiros sementan | ||
Antipasiva incorporante
Antipasiva:
| ri | k-e-yuq'-un | chij | x-e-yawaj-ik |
| DEM | INC-3pABS-pastorear-ANTIP | ovella | INC-3pABS-enfermar-INTR |
| ="Os que pastorean ovellas enfermaron" | |||
Transitivización aplicativa
Voz instrumental
| ab'aj | x-eu-paxib'ee'-j | k-ech | ri | b'o'j | ri | ali |
| pedra | COMPL-3pABS-3sERG-romper-INSTR-TR | 3pA-para | DEM | ola | DEM | rapaza |
| INSTR=ABS | P = ABS | A = ERG | ||||
| ="A rapaza rompeu a ola con pedrass / empregou pedras para romper a ola" | ||||||
